دسته بندی

6 دلیل خرابی و کار نکردن کنترل تلویزیون

ریموت کنترل تلویزیون یکی از ابزارهایی است که به دلیل استفاده مداوم توسط افراد متعدد؛ به شدت در معرض خرابی و استهلاک قرار دارد. از این جهت برای جلوگیری از خرابی و کاهش عمر مفید آن لازم است همواره مراقبت‌هایی از بابت حفظ و شیوه نگهداری آن انجام داد. در واقع ریموت‌های کنترل تلویزیون وسایلی هستند که باعث راحتی و سهولت کار بشر و کاهش مصرف انرژی ما می‌شوند.

از طریق ریموت‌های کنترل بدون هیچ‌گونه جابجایی و صرف انرژی خاصی می‌توانیم در زمان تماشای تلویزیون؛ کانال دلخواه خود را انتخاب کرده؛ به راحتی صدای دستگاه را کاهش یا افزایش داده و تنظیمات دلخواه خود را انجام دهیم. از عمده‌ترین اختلالاتی که در زمان استفاده از ریموت با آن مواجه می‌شویم؛ عدم کارایی ریموت ها یا به زبان فنی‌تر عدم کنترل دستگاه‌هایی است که قرار است کنترل کنند. فارغ از عدم استفاده صحیح و نگهداری درست از ریموت کنترل تلویزیون؛ عوامل دیگری هم در خرابی ریموت موثر هستند که در مقاله پیش‌رو قصد داریم به بررسی 6 دلیل کار نکردن کنترل تلویزیون بپردازیم. با بررسی هر کدام از این موارد در بسیاری از مواقع؛ خودتان قادر هستید در صورتی‌که ریموت کنترل دستگاه تلویزیون شما با هر کدام از مشکلات ذیل مواجه شده است آن‌را به سهولت رفع نمایید. ولی اگر مشکل ریموت کنترل شما با بررسی هیچ‌کدام از این موارد رفع نشد و همچنان به قوت خود باقی بود؛ قطعا لازم است که از یک تعمیرکار فنی و متخصص این کار بهره بجویید.

حتما بخوانید: آموزش تعمیر دکمه کنترل تلویزیون

دلایل کار نکردن کنترل تلویزیون

دلایل کار نکردن کنترل تلویزیون ممکن است چندین عامل عمده داشته باشد؛ که در ذیل مقاله پیش‌رو به بررسی تک تک آن‌ها خواهیم پرداخت؛ تا در صورتی که با مشکل اختلال در کارکرد ریموت کنترل تلویزیون خود مواجه شدید بتوانید به سهولت و با سرعت علت دقیق و واقعی این مشکل را پیدا کرده و رفع نمایید.

سالم نبودن باتری‌های کنترل

یکی از دلایل کار نکردن کنترل تلویزیون که بسیار هم رایج است مشکل ایجاد شده توسط باتری‌های کنترل است. سایز باتری‌ها باید متناسب با نوع ریموت کنترل انتخاب شوند و در ضمن باتری‌ها به صورت صحیح در محل مخصوص خود قرار داده شوند. برای تست سالم بودن باتری‌ها آن‌ها را با باتری جدید تعویض نمایید و قبل از قرار دادن این باتری‌ها در کنترل تلویزیون؛ آن‌ها را در دستگاه دیگری چک کنید تا از سلامت آن‌ها اطمینان پیدا کنید.

جمع شدن آلودگی بر روی جایگاه اشعه های مادون قرمز در گیرنده و فرستنده

در بررسی 6 دلیل خرابی و کار نکردن کنترل تلویزیون؛ به بررسی مساله ایجاد مشکل از طریق ایجاد آلودگی بر روی جایگاه‌های اشعه مادون قرمز باید بپردازیم. به این منظور قسمت مربوط به فرستنده اشعه مادون قرمز در ریموت کنترل و همچنین قسمت گیرنده اشعه مادون قرمز در تلویزیون را بررسی کنید و از هر گونه لکه، کثیفی یا گرد و غبار پاک کنید. برای پاک کردن حتما از یک دستمال نخی نیمه مرطوب استفاده کنید . ضمنا بررسی کنید که مسیر دریافت گیرنده اشعه مادون قرمز؛ با اشیا دیگر مثلا مجسمه یا گلدان و غیره مسدود نشده باشد.

گیر کردن دکمه ها

یکی از دلایل کار نکردن کنترل تلویزیون ممکن است به دلیل ایجاد مشکل در دکمه‌های آن باشد. لازم است که برای رفع این معضل؛ دکمه‌های روی ریموت کنترل را چک کنید که کاملا تمیز باشند و هر گونه آلودگی یا لکه که باعث ایجاد چسبندگی شده است را پاک کنید. ضمنا لازم است که تمام دکمه‌ها را به صورت تک به تک بررسی کنید که در پایین گیر نکرده باشند.

عدم کارکرد درست مادون قرمز تلویزیون

یک از 6 دلیل خرابی و کار نکردن کنترل تلویزیون؛ می‌تواند به دلیل عدم کارکرد درست مادون قرمز تلویزیون باشد. در این جا لازم است که نور مادون قرمز را بررسی کنید که آیا درست کار می‌کند یا خیر. برای این منظور از لنز دوربین دیجیتال نگاه کنید و ریموت کنترل را به سمت لنز دوربین در تلویزیون بگیرید و دکمه‌ها را فشار دهید. اگر نور مادون قرمز مشکلی نداشته باشد و به درستی کار کند در این حالت؛ نور قرمزی را می‌بینید که از فرستنده ساطع می‌شود. اغلب یکی از مهم‌ترین دلایل کار نکردن کنترل تلویزیون ممکن است به دلیل ایجاد مشکل در مادون قرمز باشد.

حتما بخوانید: علت کار نکردن کنترل تلویزیون ال جی

جفت نبودن کنترل با دستگاه

یکی دیگر از دلایل کار نکردن کنترل تلویزیون می‌تواند جفت نبودن کنترل با دستگاه باشد. اغلب برای دو دستگاه دارای بلوتوث از اصطلاح جفت شدن استفاده می‌شود. اگر این اتصال به درستی کار نمی‌کند؛ می‌توان با ایجاد جفت کردن مجدد؛ دوباره اتصال ایجاد کرد. البته این روش بیشتر برای ریموت کنترل‌های هوشمند در دستگاه سامسونگ قابلیت اجرا دارد. از این حیث بسته به این‌که دستگاه شما از چه برندی است یا ریموت کنترل شما چه برندی دارد جفت شدن کمی متفاوت خواهد بود. ولی انجام آن به صورت کلی در کلیه دستگاه‌ها به این صورت است که دو دکمه را به طور همزمان به مدت 3 ثانیه یا بیشتر در حالی‌که ریموت به سمت تلویزیون است بگیرید. قابل ذکر است که در این حالت ریموت کنترل بایستی به سمت مادون قرمز و در فاصله حدودا 12 اینچی تلویزیون باشد. اگر با جفت کردن دستگاه؛ یکی از دلایل کار نکردن کنترل تلویزیون برطرف نشد؛ ممکن است که ریموت کنترل دستگاه شما نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد و از آن‌جایی‌که هر مدلی یا برندی تنظیمات مخصوص خود را دارد لازم است از دفترچه راهنمای دستگاه خود استفاده کنید.

زیاد بودن فاصله کنترل دستگاه

یکی از 6 دلیل خرابی و کار نکردن کنترل تلویزیون؛ ممکن است به دلیل فاصله زیاد بین دستگاه و ریموت کنترل باشد. بایستی همواره فاصله ریموت کنترل تا دستگاه گیرنده یا تلویزیون از یک مقدار مشخصی بیشتر نشود؛ در غیر این صورت ممکن است ریموت کنترل به درستی کار نکند. توجه داشته باشید که برای ریموت‌های بلوتوثی فاصله واقعی با تلویزیون بایستی از 30 فوت بیشتر نباشد. برای بررسی این‌که آیا عدم کارکرد صحیح ریموت شما یا یکی از دلایل کار نکردن کنترل تلویزیون از میزان فاصله است یا خیر؛ لازم است ریموت را به تلویزیون نزدیک کنید و مطمئن شوید که مانعی بین آن و تلویزیون قرار نگرفته است. در صورتی‌که ریموت کنترل تنها با نزدیک شدن به تلویزیون به درستی کار می‌کند؛ برای استفاده از آن در یک اتاق دیگر لازم است از یک دانگل افزودنی برای تغییر مکان دستگاه استفاده کنید.

فهرست مطالب

مقالات دیگر

چگونه کنترل کولر گازی را ریست کنیم

چگونه کنترل کولر گازی را ریست کنیم

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

0 مقایسه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
فهرست